Belsőégésű motorok I.
Belsőégésű motorok I.
Célkitűzés
A belsőégésű motorok I. c. tantárgyat a járműmérnöki (BSc) szak, belsőégésű motorok szakirány nappali tagozatos hallgatói számára hirdetjük meg.
A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a belsőégésű motorok forgattyús mechanizmusának működését, az alkatrészek igénybevételét, kialakítását és tervezési szempontjait.
Integráló tárgyként komplex módon egyesíti és igényli a képzés során eddig elsajátított matematikai, termodinamikai, mechanikai és gépészeti mérnöki ismereteket.
A tantárgy témaköreiből kiírt szakdolgozati feladatok kidolgozásához szükség van a tantárgy ismeretanyagának önálló és széleskörű alkalmazására.
Oktató:
Nagy András Lajos
Tanársegéd
A tantárgy tartalma
A tantárgy oktatása előadások, laborgyakorlatok és a tervezési feladatot előkészítő gyakorlat formájában történik. A gyakorlatok és házi feladatok az elméleti tananyag elsajátítását segítik.
Tantárgyi modulok
1. hét: Járműmotorok osztályozása
Járműmotorok osztályozása a keverékképzés, a működési mód, a belső erőátvitel, a hűtési mód, a konstrukciós jellemzők és a motorikus paraméterek alapján.
2-3. hét: Motorház (forgattyúsház + hengertömb)
Hengerelrendezési formák. Hengerpersely kialakítások. A szerkezeti elemek jellemző igénybevételi formái, szerkezeti anyagai.
4. hét: Hengerfej és hengerfejtömítés
2- és 4-ütemű hengerfej konstrukciók. A hengerfej integrált részei: szívó- és kipufogó csatornák, szelepvezérlés, hűtés, kopásálló betétek. A hengerfejtömítés feladata és kialakítása.
5-6-7. hét: Dugattyú
Igénybevételi formák és az abból adódó konstrukciós változatok. Benzin- és Diesel-üzemű motorok jellegzetes dugattyú konstrukciói. Dugattyú tartozékok: csapszeg, dugattyúgyűrűk
8-9. hét: Hajtórúd, forgattyús tengely, motorcsapágyak
Alkatrészek kialakítása, gyártása, igénybevétele, működése
10. hét: A forgattyús mechanizmus igénybevétele.
A mechanizmusra ható gáz- és tömegerők. Torziós lengések és azok csillapítása.
11-12. hét: A forgattyús mechanizmus tömegerőinek kiegyenlítése.